Panasonic 22 μF Capacitor 200 V dc, Radial, Through Hole - ECA2DHG220 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4593Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2DHG220
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
274μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Select packaging type
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
274μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%