Panasonic 100 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - ECA1JM101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
3.5mm
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
M Series
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
SMEBV radial Al electro cap,100uF 63V
Price on askingEach (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
GPR min radial Al elect cap,100uF 63V
Yageo 100μF Electrolytic Capacitor 63V dc, Through Hole - SK063M0100B5S-1012
Price on askingEach (In a Pack of 50) (Exc. VAT)
Radial Al electrolytic GS cap,63V 100uF
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
3.5mm
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
M Series
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
Applications