Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - ECA1JHG221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
200%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Click here to find out more
You may be interested in
LOW IMP CAP 220UF 63V
Price on askingEach (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
LOW IMP CAP 220UF 63V
Capacitance
220μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
200%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Applications
LOW IMP CAP 220UF 63V