Panasonic 4.7 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - ECA1HM4R7 Radial Lead
Capacitance
4.7μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
M Series
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
4.7μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%