Panasonic 4.7 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - ECA1HHG4R7 Radial Lead
Capacitance
4.7μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
0.12%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Select packaging type
Select packaging type
Capacitance
4.7μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
0.12%