Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - ECA1CM470 Radial Lead
RS Stock No.: 107-7578Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1CM470
Capacitance
47μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%
Product details
M Series Type A Electrolytic Capacitors
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 47 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
47μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%
Product details
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
Applications