Panasonic 33 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - ECA1CM330 Radial Lead
RS Stock No.: 277-895Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1CM330
Capacitance
33μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
M-A
Dissipation Factor
150%
Country of Origin
Malaysia
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
M-A
Dissipation Factor
150%