Panasonic 4700 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - ECA1CHG472 Radial Lead
Capacitance
4700μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
4700μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%