RS Stock No.: 880-1996Brand: OptekManufacturers Part No.: OPB100-SZ
brand-logo
View all in IR Receivers
Technical Document
Specifications
Brand
Optek
Product Type
IR Receiver
Maximum Transmission Distance
36in
Angle of Half Transmission Distance
25 °
Orientation
Top View
Output Current
50mA
Number of Pins
4
Minimum Operating Temperature
-40°C
Package Type
Low Profile
Maximum Operating Temperature
80°C
Standards/Approvals
RoHS
Width
0.32 mm
Length
24in
Maximum Supply Voltage
1.7V
Height
0.34mm
Automotive Standard
No
Series
OPB100Z
Supply Current
100mA
Country of Origin
Mexico
Product details
OPB100 Series Optical Emitter and Sensor Pairs
OPB100-EZ: IR LED
OPB100-SZ: Phototransistor
OPB100Z: Contains both OPB100-EZ and OPB100-SZ
Infrared (IR) Transceivers, Optek
View all in IR Receivers
Stock information temporarily unavailable.
Optek IR Receiver 25 °, 36 in Range 1.7 V 0.34 mm Low Profile 24 in 4-Pin 0.32 mm
QuantityUnit pricePer Pack
Technical Document
Specifications
Brand
Optek
Product Type
IR Receiver
Maximum Transmission Distance
36in
25 °
Orientation
Top View
Output Current
50mA
Number of Pins
4
Minimum Operating Temperature
-40°C
Package Type
Low Profile
Maximum Operating Temperature
80°C
Standards/Approvals
RoHS
Width
0.32 mm
Length
24in
Maximum Supply Voltage
1.7V
Height
0.34mm
Automotive Standard
No
Series
OPB100Z
Supply Current
100mA