MC74VHCT50A
Supply Current
50mA
Automotive Standard
AEC-Q100
Country of Origin
Philippines
Stock information temporarily unavailable.
Production pack (Reel)
500
Production pack (Reel)
500
| Quantity | Unit price | Per Reel |
|---|---|---|
Technical Document
Specifications
Brand
onsemiLogic Family
VHCT
Product Type
Buffer
Logic Function
Non-Inverting
Number of Channels
1
Schmitt Trigger Input
No
Input Type
LS-TTL
Mount Type
Surface
Output Type
CMOS
Polarity
Non-Inverting
Minimum Supply Voltage
2V
Package Type
TSSOP
Pin Count
14
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Propagation Delay Time @ CL
10.5ns
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
1.2mm
Length
5.1mm
Standards/Approvals
RoHS
Series
MC74VHCT50A
Supply Current
50mA