Omron TL-W20ME1 Block Proximity Sensor NPN TLW 30V 20 mm 24 V dc 200mA
RS Stock No.: 200-6007Brand: OmronManufacturers Part No.: TL-W20ME1
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
5m
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Wired
Mount Type
Non-Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
ABS, Die Cast Aluminium
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
24V dc
Materials Detected
Ferrous Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
IEC 60529
Depth
23mm
Maximum Switching Frequency
40Hz
Shielding
Unshielded
Series
TLW
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Japan
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
5m
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Wired
Mount Type
Non-Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
ABS, Die Cast Aluminium
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
24V dc
Materials Detected
Ferrous Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
IEC 60529
Depth
23mm
Maximum Switching Frequency
40Hz
Shielding
Unshielded
Series
TLW
Switching Current
200mA