Omron E2Q6-N30ME3-H Block Proximity Sensor, M20 x 1.5 NPN E2Q6 3V 30 mm 1000 V ac 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 905-8796Brand: OmronManufacturers Part No.: E2Q6-N30ME3-H
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M20 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
40mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Terminal Block
Mount Type
Flush
Width
6mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Polyamide
Maximum Detection
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Ferrous Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE, UL
Depth
118mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Unshielded
Maximum AC Voltage
1000V ac
Series
E2Q6
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Product details
E2Q6 Rectangular Proximity Sensors
E2Q6 Series Rectangular Inductive Proximity Sensor with Free Wire Connection Terminal
Change between any of five sensing directions: front or 90º up, down, left, or right
Four indicators show the operating status of the sensor from many directions
Conduit M20 with terminal block for free wire connection
Longer sensing distance
Shielded and unshielded models
NPN or PNP outputs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M20 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
40mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Terminal Block
Mount Type
Flush
Width
6mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Polyamide
Maximum Detection
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Ferrous Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE, UL
Depth
118mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Unshielded
Maximum AC Voltage
1000V ac
Series
E2Q6
Switching Current
200mA