Nichicon 47μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - UVZ1A470MDD
RS Stock No.: 862-4364Brand: NichiconManufacturers Part No.: UVZ1A470MDD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
68mA
Leakage Current
14.1 μA
Tolerance
±20%
Series
VZ
Country of Origin
Japan
Product details
Nichicon VZ Series, 24μF to 22000
High reliability
High temperature range
High ripple current
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Price on asking
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
68mA
Leakage Current
14.1 μA
Tolerance
±20%
Series
VZ
Country of Origin
Japan
Product details