Nichicon 10μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25V dc, Radial, Through Hole - UVR1E100MDD
RS Stock No.: 862-3134Brand: NichiconManufacturers Part No.: UVR1E100MDD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
55mA
Leakage Current
7.5 μA
Tolerance
±20%
Series
VR
Product details
Nichicon VR Series General Purpose Electrolytic Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 2000 hours
Lead free reflow soldering
Capacitance values up to 33000 μF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Price on asking
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
55mA
Leakage Current
7.5 μA
Tolerance
±20%
Series
VR
Product details
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 2000 hours
Lead free reflow soldering