Nichicon 22μF Aluminium Electrolytic Capacitor 250V dc, Radial, Through Hole - UPW2E220MHD
RS Stock No.: 715-3189Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPW2E220MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
7000h
Lead Pitch
5mm
Ripple Current
155mA
Tolerance
±20%
Series
PW
Product details
PW Series Radial 50 to 450V
PW Aluminium Electrolytic Capacitors
Smaller case size and lower impedance than PM series
Low impedance and high reliability withstanding 2000 hours to 8000 hours
Rated Voltage Range: 6.3 to 450V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Price on asking
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
7000h
Lead Pitch
5mm
Ripple Current
155mA
Tolerance
±20%
Series
PW
Product details
PW Series Radial 50 to 450V