Nichicon 68 μF Capacitor 250 V dc, Through Hole - UCS2E680MHD Radial Lead
RS Stock No.: 715-2243Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCS2E680MHD
Capacitance
68μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
20%
Product details
Nichicon CS Series High Reliability
Nichicon CS Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, miniature size products that have a 10,000 hour load life. The CS series features a wide temperature range, a rated voltage range of 200 to 450V, and high ripple current.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Capacitance
68μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
20%
Product details