Nichicon 33 μF Capacitor 400 V dc, Radial, Through Hole - UCA2G330MHD PC Pin
RS Stock No.: 739-4567PBrand: NichiconManufacturers Part No.: UCA2G330MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
628μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
CA
Product details
CA Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (Supplied in a Bag) (Exc. VAT)
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
628μA
Tolerance
±20 %