Nichicon 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25V dc, Radial, Through Hole - UBX1E221MHL
RS Stock No.: 715-1925Brand: NichiconManufacturers Part No.: UBX1E221MHL
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+150°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
5mm
Series
BX
Leakage Current
4 μA
Tolerance
±20%
Ripple Current
500mA
Country of Origin
China
Product details
BX Series High Temperature
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Price on asking
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+150°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
5mm
Series
BX
Leakage Current
4 μA
Tolerance
±20%
Ripple Current
500mA