Nichicon 100 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - UBW1H101MPD Radial Lead
RS Stock No.: 267-632Brand: NichiconManufacturers Part No.: UBW1H101MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
EU, RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
BW
Dissipation Factor
10%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
EU, RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
BW
Dissipation Factor
10%