Nichicon 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 20 V dc, Radial, Through Hole - RNS1D101MDN1PH Radial Lead
RS Stock No.: 714-9629Brand: NichiconManufacturers Part No.: RNS1D101MDN1PH
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
300μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
15mΩ
Series
NS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
6%
Product details
NS Series Solid Electrolytic Radial
Great Frequency & Temperature characteristics due to the Functional Polymer cathode
Low ESR at a high frequency range
High Ripple Current capability
Long life and high reliability
Solid Radial 105°C
Click here to find out more
You may be interested in
Sanyo 100μF Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor 20V dc, Through Hole
Price on askingEach (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
300μA
Tolerance
±20 %
15mΩ
Series
NS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
6%
Product details
High Ripple Current capability
Long life and high reliability
Solid Radial 105°C