Nichicon 100 μF Capacitor 400 V dc, Snap-in - LLS2G101MELZ
RS Stock No.: 846-7183Brand: NichiconManufacturers Part No.: LLS2G101MELZ
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Bulk
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
2011/65/EU
Leakage Current
600μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
LS
Dissipation Factor
0.15%
Country of Origin
Malaysia
Product details
Nichicon LS Series, General Purpose, Snap-In Aluminium Electrolytic Capacitors
Nichicon LS series are standard 85⁰C snap-in aluminium electrolytic capacitors. They can withstand 3000 h of rated ripple current with voltage ranging from 16 V to 450 V. These high performance and high capacitance parts are ideal for filtering and storing input current.
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Bulk
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
2011/65/EU
Leakage Current
600μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
LS
Dissipation Factor
0.15%
Country of Origin
Malaysia
Product details