Nichicon 270 μF Capacitor 250 V dc, Snap-in - LGR2E271MELB25
RS Stock No.: 714-9269Brand: NichiconManufacturers Part No.: LGR2E271MELB25
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
270μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
770μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
GR
Dissipation Factor
15%
Country of Origin
China
Product details
GR Series Long Life
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
270μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
770μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
GR
Dissipation Factor
15%