DMS-30LCDA-4/20
Product details
10.2mm, 3.5 Digit Display
Display range and decimal point selected by DIP switches
Gain and offset are calibrated by 2 potentiometers
Screw terminal connection
LCD 4 to 20mA Current Loop Powered Meters
Stock information temporarily unavailable.
| Quantity | Unit price |
|---|---|
Technical Document
Specifications
Product Type
Digital Ammeter
Current Type
Loop Powered
Moving Element
LCD
Cutout Height
22.3mm
Cutout Width
53.8mm
Depth
21.88mm
Meter Accuracy
±1 %
Maximum Operating Temperature
60°C
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Ampere Value
20 mA
Standards/Approvals
No
Series
DMS-30LCDA-4/20
Product details
10.2mm, 3.5 Digit Display