Midas MDT0128AISC-SPI LCD Colour Display Touch Screen, 1.28 in, 240 x 240 pixel
RS Stock No.: 204-623Brand: MidasManufacturers Part No.: MDT0128AISC-SPI
brand-logo
View all in LCD Colour Displays
Technical Document
Specifications
Brand
Midas
Product Type
LCD Colour Display
Diagonal Display Size
1.28in
Interface Type
SPI
Current
40mA
Screen Resolution
240 x 240 pixel
Touch Screen
Yes
Viewing Area Dimensions
32.40 x 32.40 mm
Touch Screen Type
Ctp
Backlight Type
LED
Minimum Supply Voltage
2.65V
Maximum Supply Voltage
3.3V
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Width
3.99 mm
Height
50.2mm
Depth
50.2mm
Standards/Approvals
RoHS conform
Brightness
320cd/m²
Power Supply Included
Yes
Series
MDT
Contrast Ratio
1000:1
Display Type
LED
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Midas
Product Type
LCD Colour Display
Diagonal Display Size
1.28in
Interface Type
SPI
Current
40mA
Screen Resolution
240 x 240 pixel
Touch Screen
Viewing Area Dimensions
32.40 x 32.40 mm
Touch Screen Type
Ctp
Backlight Type
Minimum Supply Voltage
2.65V
Maximum Supply Voltage
3.3V
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Width
3.99 mm
Height
50.2mm
Depth
50.2mm