Microchip PIC16F84A-20I/P, 8 bit PIC, PIC16F84A Microcontroller, 20 MHz, 1kB FLASH, 18-Pin PDIP
RS Stock No.: 467-2249Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC16F84A-20I/P
Microcontroller
Series
PIC16F84A
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
18
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
RS232
Program Memory Size
1kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
68bit
Maximum Supply Voltage
6V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
13
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
3.68mm
Length
22.99mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2V
Instruction Set Architecture
RISC
Product details
PIC16F84A 8-Bit Flash Microcontrollers
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
35 Instructions
8 Level Hardware Stack
13 I/O Pins
Power-On Reset (POR)
Power-Up Timer (PWRT)
Oscillator Start-Up Timer (OST)
Brown-Out Reset (BOR)
Watchdog Timer (WDT)
In-Circuit Serial Programming (ICSP)
Peripherals
One 8-bit Timer
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F84A
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
18
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
RS232
Program Memory Size
1kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
68bit
Maximum Supply Voltage
6V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
13
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
3.68mm
Length
22.99mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2V
Instruction Set Architecture
RISC
Product details
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed