Microchip MCP4251-502E/P Digital Potentiometer 257-Position 5 kΩ Linear 2-Channel 14-Pin PDIP-14
RS Stock No.: 598-990Brand: MicrochipManufacturers Part No.: MCP4251-502E/P
brand-logo
View all in Digital Potentiometers
Technical Document
Specifications
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
5kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
150 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Number of Pots per Package
2
Mount Type
PCB
Interface Type
3 Wire
Package Type
PDIP-14
Minimum Supply Voltage
1.8V
Pin Count
14
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
19.3mm
Height
3.3mm
Standards/Approvals
RoHS Compliant
Series
MCP4251
Automotive Standard
No
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
5kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
150 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Number of Pots per Package
2
Mount Type
PCB
Interface Type
3 Wire
Package Type
PDIP-14
Minimum Supply Voltage
1.8V
Pin Count
14
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
19.3mm
Height
3.3mm