dsPIC33FJ128MC802-E/SP Microchip DSPIC33FJ128MC, 16 bit Digital Signal Processor 40 MHz 128kB FLASH 28-Pin SPDIP
RS Stock No.: 666-8362Brand: MicrochipManufacturers Part No.: dsPIC33FJ128MC802-E/SP
brand-logo
View all in Digital Signal Processors
Technical Document
Specifications
Product Type
Digital Signal Processor
Maximum Clock Frequency
40MHz
Series
DSPIC33FJ128MC
Device Million Instructions per Second
40MIPS
Data Bus Width
16bit
RAM Size
16kB
Core
dsPIC33F
Instruction Set Architecture
RISC
Program Memory Size
128kB
Program Memory Type
FLASH
Numeric and Arithmetic Format
16 x 16
Minimum Supply Voltage
3.3V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Mount Type
Through Hole
Number of PWM Channels
8
Package Type
SPDIP
Minimum Operating Temperature
-40°C
Number of ADCs
1
Maximum Operating Temperature
125°C
Pin Count
28
Length
34.67mm
Standards/Approvals
VDE, IEC 60730
Height
3.3mm
ADC Channels
9
Number of PWM Units
4
PWM Resolution
25ns
Number of Cores
1
Timer Resolution
32bit
ADC Resolution
12bit
Automotive Standard
AEC-Q100 Rev G Grade 0
Product details
dsPIC33F Digital Signal Controllers
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Product Type
Digital Signal Processor
Maximum Clock Frequency
40MHz
Series
DSPIC33FJ128MC
40MIPS
Data Bus Width
16bit
RAM Size
16kB
Core
dsPIC33F
Instruction Set Architecture
RISC
Program Memory Size
128kB
Program Memory Type
FLASH
Numeric and Arithmetic Format
16 x 16
Minimum Supply Voltage
3.3V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Mount Type
Through Hole
Number of PWM Channels
8
Package Type
SPDIP
Minimum Operating Temperature
-40°C
Number of ADCs
Maximum Operating Temperature
125°C
Pin Count
28
Length
34.67mm
Standards/Approvals
VDE, IEC 60730
Height
3.3mm