MEAN WELL, EPP-150-24, 6.25A
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
SMPS Output Current
6.25A
Width
29mm
Product details
Mean Well EPP-150 Series 150W AC-DC Open Frame Switch Mode
The Mean Well EPP-150 low power consumption, green, open frame power supply, is a 150W miniature high efficient power unit. This PCB type green power solution is ideal for miniaturized applications. This Mean Well power supply has a very low “no load power consumption” below 0.5W, which means that it can easily conform to the requirements of ErP norm (Energy relate Products). It is designed to be installed directly into system chassis that don’t require enclosure.
The EPP-150 has an up to date high performance switch design, with up to 93% high efficiency, it can be cooled by free air convection from -30℃ to +50℃ ambient temperature, with 100W output and up to 150W with a 20CFM DC fan. This power supply can also operate up to +70℃ by suitable de rating meeting the requirements of closed environment with high temperature. The Mean Well EPP-100 is protected for short circuit, overload, over voltage, and over temperature.
No load power consumption <0.5W
4" x 2" compact size; high power density (EPP-100: 10.9W/in³, EPP-150:16.42W/in³) High efficiency up to 92.5%
Universal AC input Full Range
Built-in active PFC function
12V/0.3A auxiliary output for external DC fan
Protection: Short circuit / Overload / Over voltage/ Over temperature
75W free air convection, 100 W with 20CFM forced air
LED indicator for power on
Standards
UL/CUL/TUV/CB/CE
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
MEAN WELL, EPP-150-24, 6.25A
MEAN WELL, EPP-150-24, 6.25A
Specifications
SMPS Output Current
6.25A
Width
29mm
Product details
Universal AC input Full Range
Built-in active PFC function