Lovato BF15000A110 Contactor, 110V ac Coil, 3-Pole, 150 A, 75 kW 110V ac, 3 NO, 690V
RS Stock No.: 204-3257Brand: LovatoManufacturers Part No.: BF15000A110
brand-logo
View all in Contactors
Technical Document
Specifications
Brand
Lovato
Product Type
Contactor
Coil Voltage
110V ac
Number of Poles
3
Contact Voltage
690V
Contact Current
150A
Power Rating
75kW
Series
BF15000A110
Mount Type
DIN Rail
Function
AC Switching
Normal State Configuration
3 NO
Terminal Type
Screw
Operational Current Ie
150A
Minimum Operating Temperature
-50°C
Control Circuit Voltage Uc
110V ac
Contactor Application
AC Switching
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
151mm
Length
144mm
Standards/Approvals
Width
75mm
Pole and Throw Configuration
3
Country of Origin
Italy
View all in Contactors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Lovato
Product Type
Contactor
Coil Voltage
110V ac
Number of Poles
Contact Voltage
690V
Contact Current
150A
Power Rating
75kW
Series
BF15000A110
Mount Type
DIN Rail
Function
Normal State Configuration
3 NO
Terminal Type
Screw
Operational Current Ie
150A
Minimum Operating Temperature
-50°C
Control Circuit Voltage Uc
110V ac
Contactor Application
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
151mm
Length
144mm
Standards/Approvals
Width
75mm