Littelfuse 15KPA180CA 1-Element Bi-Directional TVS Diode, 15 kW, 2-Pin P600
RS Stock No.: 171-9450Brand: LittelfuseManufacturers Part No.: 15KPA180CA
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
201.1V
Mount Type
Through Hole
Package Type
P600
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
180V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
15kW
Clamping Voltage VC
288.5V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
5mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
52.3A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
175°C
Length
9.1mm
Standards/Approvals
No
Series
15KPA
Maximum Reverse Leakage Current
2μA
Automotive Standard
No
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
201.1V
Mount Type
Through Hole
Package Type
P600
180V
Pin Count
2
15kW
Clamping Voltage VC
288.5V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
5mA
52.3A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
175°C
Length
9.1mm