KOA 100 Ω Ceramic Resistor 5 W 1 % BWR5C1000F
RS Stock No.: 182-5803Brand: KOAManufacturers Part No.: BWR5C1000F
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
KOA
Resistance
100Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Metal Oxide Film
Power Rating
5W
Tolerance ±
1%
Voltage
350V
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
BWR
Automotive Standard
No
Lead Pitch Radial
35mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Standards/Approvals
EU
Width
9.5mm
Height
9.5mm
Length
22mm
Temperature Coefficient
+100 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Brand
KOA
Resistance
100Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Metal Oxide Film
Power Rating
5W
Tolerance ±
1%
Voltage
350V
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
BWR
Automotive Standard
No
Lead Pitch Radial
35mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Standards/Approvals
EU
Width
9.5mm
Height
9.5mm
Length
22mm
Temperature Coefficient
+100 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm