KEMET 10000 μF Capacitor 40 V dc, Screw - ALS30A103DA040
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
KEMET
Capacitance
10000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Screw
Packaging
Box
Height
52mm
Polarity
Polar
Length
52mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Screw
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS, IEC 60384-4
Leakage Current
2.4mA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
23mΩ
Series
ALS30
Automotive Standard
No
Product details
ALS30/31 Series
Features and Benefits:
Compact size
Long life expectancy up to 20000 h
High ripple current
Excellent surge voltage capability
Aluminium insert terminals with M5 threads
Product Application Information
Standards
AEC-Q200
Clamp-fixing +85°C
Click here to find out more
You may be interested in
Price on askingEach (Exc. VAT)
KEMETBrand: KEMET
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Price on askingEach (Exc. VAT)
KEMETBrand: KEMET
Technical Document
Specifications
Brand
KEMET
Capacitance
10000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Packaging
Box
Height
52mm
Polarity
Polar
Length
52mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS, IEC 60384-4
Leakage Current
2.4mA
Tolerance
±20 %
23mΩ
Series
ALS30
Automotive Standard
No
Product details
ALS30/31 Series
Features and Benefits:
Compact size
High ripple current
Standards
AEC-Q200
Clamp-fixing +85°C