IXYS 600 V 40 A Diode Switching 3-Pin TO-247 DHG40C600HB
RS Stock No.: 462-089Brand: IXYSManufacturers Part No.: DHG40C600HB
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
IXYS
Product Type
Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-247
Maximum Continuous Forward Current If
40A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
600V
Diode Configuration
Common Cathode
Rectifier Type
Switching
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
30μA
Maximum Forward Voltage Vf
3.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
150A
Peak Reverse Recovery Time trr
35ns
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
16.26mm
Height
21.46mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Product details
Rectifier Diodes, Ixys
Diodes and Rectifiers, Ixys
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
IXYS
Product Type
Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-247
40A
600V
Diode Configuration
Common Cathode
Rectifier Type
Switching
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
30μA
Maximum Forward Voltage Vf
3.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
150A
Peak Reverse Recovery Time trr
35ns
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
16.26mm
Height
21.46mm