Infineon FF600R12KE7BPSA1, Type N-Channel Single Collector IGBT, 600 A 1200 V, 3-Pin AG-62MMHB, Through Hole
RS Stock No.: 284-963PBrand: InfineonManufacturers Part No.: FF600R12KE7BPSA1
brand-logo
View all in IGBTs
Technical Document
Specifications
Maximum Continuous Collector Current Ic
600A
Product Type
IGBT
Maximum Collector Emitter Voltage Vceo
1200V
Number of Transistors
2
Package Type
AG-62MMHB
Configuration
Single Collector
Mount Type
Through Hole
Channel Type
Type N
Pin Count
3
Maximum Gate Emitter Voltage VGEO
20 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage VceSAT
1.75V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
175°C
Length
62mm
Height
30.9mm
Standards/Approvals
IEC 60747, IEC 60749, IEC 60068
Automotive Standard
No
Click here to find out more
View all in IGBTs
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Specifications
600A
Product Type
IGBT
1200V
Number of Transistors
2
Package Type
AG-62MMHB
Configuration
Single Collector
Mount Type
Through Hole
Channel Type
Type N
Pin Count
3
20 V
1.75V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
175°C
Length
62mm
Height
30.9mm