Honeywell SSCDRRD010MDAA5 Differential Pressure SensorThrough Hole 8 DIP
brand-logo
View all in Pressure Sensor ICs
Technical Document
Specifications
Product Type
Differential Pressure Sensor
Sensor Type
Differential Pressure Sensor
Mount Type
Through Hole
Package Type
DIP
Pin Count
8
Minimum Supply Voltage
3.3V
Maximum Operating Pressure
10 mbar
Maximum Supply Voltage
5V
Accuracy
±0.25 %
Port Type
Dual Radial Barbed
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
10mm
Height
13.75mm
Standards/Approvals
RoHS
Series
SSC
Minimum Operating Pressure
-10mbar
Minimum Operating Temperature
-40°C
Automotive Standard
No
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
Sensor Type
Mount Type
Through Hole
Package Type
DIP
Pin Count
8
Minimum Supply Voltage
3.3V
Maximum Operating Pressure
Maximum Supply Voltage
5V
Accuracy
±0.25 %
Port Type
Dual Radial Barbed
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
10mm
Height
13.75mm
Standards/Approvals
RoHS
Series
SSC
Minimum Operating Pressure
Minimum Operating Temperature
-40°C