DPM48/96-2000S indicators
DIN format panel meter with 7 segment 3 1/2 digit LED display.
Zero shift within limit of 25% of the range (e.g.: 4 → 20 mA
Indication of range being exceeded.
Adjustable decimal point and brightness.
Standards
IEC 1010
LED/LCD Digital Voltage & Current Meters
All meters have an operating temperature range of 0 to 50°C.
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
1
Price on asking
Technical Document
Specifications
Current Type
AC
Number Of Digits
3.5
Display Type
LED
Cutout Height
45.5mm
Cutout Width
92mm
Depth
138mm
Meter Accuracy
±0.1 %
Analogue Effect
Digits Only
Minimum Temperature
0°C
Meter Type
Voltmeter
Maximum Temperature
+50°C
Country of Origin
Germany
Product details
DPM48/96-2000S indicators
Standards
IEC 1010