RS Stock No.: 122-1506Brand: DiodesZetexManufacturers Part No.: DESDA5V3L-7
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
5.3V
Mount Type
Surface
Package Type
SOT-23
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
5V
Pin Count
3
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
300W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Peak Pulse Current Ippm
20A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
2
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1.1mm
Length
3mm