COTEK Switching Power Supply, AEK-3000-30 30V, 100A, 3 kW, Input 90V ac to 370V
RS Stock No.: 818-7394Brand: COTEKManufacturers Part No.: AEK-3000-30
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
COTEK
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
30V
Number of Outputs
1
Mount Type
Rack
Power
3kW
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
100A
Maximum Operating Temperature
60°C
Depth
280mm
Length
170mm
Weight
3.8kg
Standards/Approvals
CE, cURus, RoHS
Width
63.5mm
Efficiency
91%
Series
AEK-3000
Maximum Input Voltage
370V
Output Current
100A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
90V ac
Country of Origin
China
Product details
3000W Switch Mode Power Supply Programmable Single Output AEK-3000 Series
Universal mains input
Regulated, single outputs: 12V, 15V, 24V 30V, 36V 48V & 60V
Selectable +5V 0.5A or +9V 0.3A auxiliary output
3000W AC-DC chassis mount converters
Global control via RS232
Multiple remote settings via RS232
Programmable output voltage (0% to 105%)
Programmable output current (0% to 105%)
Remote On/Off, remote sense
High efficiency, high reliability, long life
-20°C to +60°C operation
Supplied with the JST Mating Connector
Supplied with
JST Mating Connector
Approvals
cULus, CE, TUV
Standards
UL 60950-1, EN 60950-1
Switch Mode - Cotek
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Specifications
Brand
COTEK
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
30V
Number of Outputs
1
Mount Type
Rack
Power
3kW
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
100A
Maximum Operating Temperature
60°C
Depth
280mm
Length
170mm
Weight
3.8kg
Standards/Approvals
CE, cURus, RoHS
Width
63.5mm
Efficiency
91%
Series
AEK-3000
Maximum Input Voltage
370V
Output Current
100A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
90V ac
Country of Origin
China
Product details
Universal mains input
Global control via RS232
Remote On/Off, remote sense
-20°C to +60°C operation