Cosel Embedded Switch Mode Power Supply, PCA1500F-24 24V, 70A, 1.68 kW, Input 85V ac to 370V
RS Stock No.: 233-1441Brand: CoselManufacturers Part No.: PCA1500F-24
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
Cosel
Product Type
Embedded Switch Mode Power Supply
Maximum Output Voltage
24V
Number of Outputs
1
Mount Type
Through Hole
Power
1.68kW
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
70A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
152mm
Weight
840g
Standards/Approvals
CE, cULus, RoHS
Width
89mm
Efficiency
91%
Maximum Input Voltage
370V
Series
PCA
Output Current
70A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
Japan
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Brand
Cosel
Product Type
Maximum Output Voltage
24V
Number of Outputs
1
Mount Type
Through Hole
Power
1.68kW
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
70A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
152mm
Weight
840g
Standards/Approvals
CE, cULus, RoHS
Width
89mm
Efficiency
91%
Maximum Input Voltage
370V
Series
PCA
Output Current
70A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac