Cornell-Dubilier 470 μF Capacitor 450 V - 381LX471M450A052 Radial Lead
RS Stock No.: 871-4252Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: 381LX471M450A052
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Voltage
450 V
Construction
Radial Can
Packaging
Bulk
Polarity
Polar
Length
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
35 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
2.4 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
564mΩ
Series
381Lx
Automotive Standard
No
Country of Origin
Malaysia
Product details
Cornell-Dubilier 381LX Series
High ripple current
Low ESR
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Voltage
450 V
Construction
Radial Can
Packaging
Bulk
Polarity
Polar
Length
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
35 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
2.4 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
564mΩ