Cornell-Dubilier 820 μF Capacitor 250 V - 381LQ821M250K032 Radial Lead
RS Stock No.: 871-4035Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: 381LQ821M250K032
Capacitance
820μF
Product Type
Capacitor
Voltage
250 V
Construction
Radial Can
Packaging
Bulk
Polarity
Polar
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
30 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
2.8 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
202mΩ
Series
381LQ
Automotive Standard
No
Country of Origin
Malaysia
Product details
Cornell-Dubilier 381LQ Series
High temperature range
Compact can size
Long life
High capacitance per can size
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
820μF
Product Type
Capacitor
Voltage
250 V
Construction
Radial Can
Packaging
Bulk
Polarity
Polar
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
30 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
2.8 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
202mΩ