Cornell-Dubilier 470μF Aluminium Electrolytic Capacitor 450V dc, Snap-In - 381LQ471M450A452
RS Stock No.: 871-4088Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: 381LQ471M450A452
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Snap-In
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
35 x 45mm
Length
45mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
35mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
1000 (Shelf) h, 2000 (Load) h, 8000 (Ripple) h
Lead Pitch
10mm
Tolerance
±20%
Series
381LQ
Equivalent Series Resistance
175 mΩ @ 20 kHz, 388 mΩ @ 120 kHz
Ripple Current
1.74 A @ 120 kHz, 2.44 A @ 20 kHz
Product details
Cornell-Dubilier 381LQ Series
High temperature range
Compact can size
Long life
High capacitance per can size
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Price on asking
Specifications
Capacitance
470µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Snap-In
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
35 x 45mm
Length
45mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
35mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
Lead Pitch
10mm
Tolerance
±20%
Series
381LQ
Equivalent Series Resistance
Ripple Current