Cornell-Dubilier 12 mF Capacitor 63 V - 380LX123M063A052 Radial Lead
RS Stock No.: 871-4003Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: 380LX123M063A052
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
12mF
Product Type
Capacitor
Voltage
63 V
Construction
Radial Can
Packaging
Bulk
Polarity
Polar
Length
50mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
35 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
7.2 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
28mΩ
Series
380Lx
Automotive Standard
No
Product details
Cornell-Dubilier 380LX Series
Features and Benefits:
High temperature range
Compact can size
Long life
High capacitance per can size
Variety of case sizes
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
12mF
Product Type
Capacitor
Voltage
63 V
Construction
Radial Can
Packaging
Bulk
Polarity
Polar
Length
50mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
35 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
7.2 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
28mΩ