Contitech CTD 1000-8M-36 Timing Belt, 125 Teeth, 1000mm Length, 36mm Width
RS Stock No.: 905-4021Brand: ContitechManufacturers Part No.: CTD 1000-8M-36
brand-logo
View all in Timing Belts
Technical Document
Specifications
Length
1000mm
Width
36mm
Pitch
8mm
Number Of Teeth
125
Material
Fabric, Polyurethane
Maximum Speed
40m/s
Tooth Height
3.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+80°C
Country of Origin
Germany
Product details
Conti® Synchrochain
Features and Benefits
• High dynamic stressing up to 40 m/s
• Polyurethane backing and teeth
• Special treated fabric
• Aramide cord with S/Z twists
• Maintenance free
• No lubricating or retightening required
• Low noise operation
• Highly resistant to various chemicals and oils
• UV and ozone resistant
• Tropicalized
• Temperature resistant from -40°C to 80°C
Synchronous Transmission + Profile
Heavy Duty Timing Belts
You may be interested in
View all in Timing Belts
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Price on asking
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Length
1000mm
Width
36mm
Pitch
8mm
Number Of Teeth
125
Material
Fabric, Polyurethane
Maximum Speed
40m/s
Tooth Height
3.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+80°C
Country of Origin
Germany
Product details
Conti® Synchrochain
Features and Benefits
• Special treated fabric
• Aramide cord with S/Z twists
• Maintenance free
• Low noise operation
• UV and ozone resistant
• Tropicalized