Camozzi Pneumatic Piston Rod Cylinder - 63MP2C063A0080 63 mm Bore, 80 mm 63 Series
RS Stock No.: 594-673Brand: CamozziManufacturers Part No.: 63MP2C063A0080
brand-logo
Technical Document
Specifications
Brand
Camozzi
Product Type
Pneumatic Piston Rod Cylinder
Series
63
Model Number
63MP2C063A0080
Bore Size
63mm
Cushioning Type
Cushioning on Both Ends
Body Material
Aluminium
Length
158mm
Stroke Length
80mm
Maximum Operating Pressure
1 bar
Maximum Piston Speed
1000mm/s
Minimum Operating Temperature
50°C
Piston Rod Thread Size
3/8 in G
Piston Rod Gender
Male
Maximum Operating Temperature
150°C
Standards/Approvals
ATEX, ISO 15552
Weight
1.94kg
Country of Origin
Italy
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Camozzi
Product Type
Pneumatic Piston Rod Cylinder
Series
63
Model Number
63MP2C063A0080
Bore Size
63mm
Cushioning Type
Cushioning on Both Ends
Body Material
Aluminium
Length
158mm
Stroke Length
80mm
Maximum Operating Pressure
1 bar
Maximum Piston Speed
1000mm/s
Minimum Operating Temperature
50°C
Piston Rod Thread Size
3/8 in G
Piston Rod Gender
Male
Maximum Operating Temperature
150°C